2008. június 2., hétfő

Porotherm áthidaló beépítése


Gyakori tapasztalat a penészesedés egy új építési lakásban , ahol minden szabályosan történt. Porotherm vagy hasonló áthidaló épül be. Mi történhetett ?
Azt írja az alakalmazástechnika (2008-as állapot) , hogy az áthidalóra rá kell falazni kisméretű téglasort. Azonban arról nem ír hogy ezzel egy vonalmenti hőhidat hz létre és ha külső falon a hőszigetelés nem korrigál, akkor azon a vonalon ahol a kmt kerül beépítésra ahőszigetelés rosszabb mint a többi helyen . Ennek az az eredménye , ha a lakásban a hőszigetelő tégla belső felülete télen 18-19C van, mert a lakásban 19-20C -ot tartunk, a a kis méretű tégla felületén 15-16C lesz. A szobában amikor a páratartalom 80% , ott a kiváltónál, a felületi hőmérséklet eléri a harmatpontot és elindul a penészesedés.
Ezért is a kis hálószobákban kezdődik a baj. Ott eléri a kritikus 80%-as páratartalmat a levegő mert ketten alszanak a szobában, van növény a lakásban, esetleg a ruhát is kiteregették száradni , tél van , kint -10C . Hiába van az ablak bukóra állítva. Attól a pára benn marad, viszont annyira kihül a szoba, hogy a falfelület eléri a veszélyes harmatponti hőméréskletet. És ekkor penészes lesz ott az ablak fölött a fal és a mennyzet. A helyzetet rontja, hogy a résnyire kinyitott ablak nyílása mellett a kinti -10C-os levegő lehűti a falfelületet, akár 8-10C-ra és ott 65%-os páratartalom is elég a penészképződés elindulásához.
Mindenki szabályosna csinált mindent..